EPIGENETYKA

Lunazyna w historii ludzkości jest pierwszym opisanym i na razie jedynym dobrze zbadanym „pokarmem”, który ma właściwości epigenetyczne.

Co jeśli ... gdyby istniał prosty, sprawdzony sposób, aby włączyć dobre geny, wyłączyć złe geny i stać się lepszą wersją samego siebie?

Odpowiedzią jest lunazyna.

Czym jest epigeneza i jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu?
Aby zrozumieć jej działanie jako materiału epigenetycznego można to przedstawić na przykładzie powstawaniu filmu. Aktorzy to komórki twojego ciała, scenariusz to geny. Epigenetyka to sposób w jaki reżyser chce opowiedzieć historię. Ci sami aktorzy i ten sam scenariusz może być zupełnie inaczej przedstawiony przez Quentina Tarantino, a zupełnie inaczej przez Woody’iego Allen’a.

Epigenetyka jest wszędzie. To, co jesz , gdzie mieszkasz, z kim wchodzisz w interakcje, kiedy śpisz , jak ćwiczysz , a nawet starzejesz się - wszystko to może ostatecznie spowodować chemiczne modyfikacje wokół genów, które z czasem z czasem włączają lub wyłączają te geny. Twoja orientacja seksualna ukształtowana została epigenetyczni. Dodatkowo, w niektórych chorobach, takich jak rak lub choroba Alzheimera, różne geny zostaną przełączone w stan przeciwny w stosunku do zdrowego stanu.

Niektóre okoliczności w życiu mogą powodować wyciszanie lub wyrażanie genów w czasie. Innymi słowy, mogą być wyłączone (uśpione) lub włączone (stają się aktywne). Taką okolicznością jest peptyd Błażeja Dolniaka.

Według teorii dziedziczenia, nasze potomstwo za każdym razem dostaje „czysty” zestaw genów, w którym wpływ czynników środowiskowych dotykających poprzednie pokolenia zostaje wymazany.

Ten pogląd trwa niemal pół wieku, lecz gdy ostatnimi latami naukowcy zwrócili uwagę na epigenetykę to okazuje się, że tryb życia rodziców (przeżyte urazy mechaniczne, traumy, doświadczenia) może pozostawać zapisany w genotypie i następne pokolenie może odczuwać tego skutki. Np. rodzic pracujący całe życie w bardzo głośnych warunkach może spowodować, że dziecko może mieć pogorszony słuch. Stwierdzono, że wpływ środowiska sięga dalej, niż dotąd sądzono, i złe warunki dotykające rodziców czy dziadków mogą (ale nie muszą) przenieść się na dziecko, mimo że sama ciąża przebiegała w warunkach idealnych dla rozwijającego się płodu. Osoby, których przodkowie mieli bardzo trudne doświadczenia życiowe, znacznie gorzej radzą sobie w trudnych sytuacjach (ciężkie warunki ekonomiczne, presja społeczna) niż osoby, których przodkowie żyli w relatywnym szczęściu i dostatku.

To bardzo dobra wiadomość, gdyż metylacji ulegać mogą nie tylko geny „ciężkich przeżyć”, ale też te, które zwiększają naszą odporność i wytrzymałość, są odpowiedzialne za choroby… Tak więc warto w życiu walczyć o lepszy byt, o swoją edukację, o umiejętność życia i przetrwania kryzysów. Umiejętność walki może sprawić, że nasze wnuki będą silniejsze i lepiej przygotowane do ciężkich sytuacji niż potomstwo tych, których rodzice poddali się sytuacji bez walki.

Epigenetyka jest wielką nadzieją medycyny na wpływanie na genotyp. Kodyfikacja DNA jest niezmienialna i nienaruszalna, ale epigenetyka daje możliwość wyłączaniem lub uruchamianiem pewnych genów. Lunazyna ma takie wspaniałe właściwości jako póki co - jedyna substancja na świecie.

Naukowcy wiedzą, że modyfikacje epigenetyczne wpływają na ekspresję genów i mogą w ten sposób odgrywać istotną rolę w rozwoju chorób. Na przykład gen supresorowy guza, który normalnie reguluje wzrost i śmierć komórek, może być "wyłączony" lub wyciszony przez epigenetyczną modulację, a nie przez mutację samego genu.

Zauważono, że lunazyna w komórkach ssaków zakłóca mitozę i indukuje fragmentację chromosomów i apoptozę – zaprogramowaną śmierć komórki.

Naukowcy są zgodni, że w przyszłości epigenetyka najprawdopodobniej umożliwi leczenie wielu chorób powiązanych z zaburzeniami ekspresji genów, w tym chorób nowotworowych.

Bardzo ważną informacją jest to, że lunazyna nie ulega trawieniu i nie następuje jej degradacja w przewodzie pokarmowym. Nie działają na nią proteazy (pepsyna, pankreatyna) żołądkowo – jelitowe.

Lunazyna jest bardzo istotnym elementem w prewencji zachorowania na nowotwór. Stałe je spożywanie doustne potężnie minimalizuje możliwość powstania określonych nowotworów (…)

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Strona colway.pl używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem