Jak powszechnie wiadomo stres ma negatywny wpływ na organizm człowieka. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określiła ten czynnik jako chorobę stulecia. Badania epidemiologiczne potwierdziły bardzo silny związek stresu z występowaniem nowotworów. Napięcie nerwowe potęguje choroby tarczycy, nadciśnienie, cukrzycę czy otyłość. Statystyki mówią, że ponad 70% Polaków jest w stanie permamentnej presji, warto zatem nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem, a przede wszystkim w jaki sposób rozpoznać niepokojące objawy.
Niewiele się jednak mówi o zjawisku stresu i jego negatywnym wpływie na największy ludzki organ – skórę.
Dotyczy to również stresu przewlekłego, który towarzyszy np. w domu czy w pracy, jak i radykalnych zdarzeń wywołujących emocjonalny wstrząs.
Na szczęście niechciane zmiany zachodzące w skórze można odwrócić.
Liczne badania pokazują, że osoby mające wysoki poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu – ich skóra jest znacznie bardziej sucha, cieńsza i ziemista. Zwiększona produkcja tego hormonu powoduje zmniejszenie się warstwy lipidowej, która chroni naskórek przed odparowaniem z niego wody. Na naszej twarzy maluje się częściej zmęczenie, a w rezultacie wyglądamy zdecydowanie starzej.
Przewlekły stres spowalnia też produkcję melatoniny – hormonu snu, co zmniejsza zdolność skóry do regeneracji. W efekcie skóra staje się cieńsza, traci jędrność i jest bardziej podatna na urazy oraz stany zapalne.
Stres a rodzaje skóry
Stres i zmęczenie mogą objawiać się na skórze nie tylko w postaci zmarszczek, ale też jako obrzęki czy zasinienia pod oczami. Uszkodzeniu mogą ulec delikatne i kruche naczynia krwionośne. Skóra mieszana pod wpływem czynnika stresu oraz zmęczenia może przemienić się w skórę trądzikową czy tłustą. Skóra sucha będzie się wysuszać jeszcze szybciej, zaś tłusta ulegać silniejszemu przetłuszczaniu (gruczoły łojowe pracują wówczasjeszcze bardziej intesywnie).
Stres wywołuje trądzik w połączeniu z innymi czynnikami (np. genetyką, stylem życia, dietą, sposobem pielęgnacji, itp.). Taka korelacja bodźców bezpośrednio wpływa na pracę gruczołów łojowych i ilość wytwarzanego przez nią sebum, a oprócz tego także na proces keratenizacji, spowalniając rogowacenie obumarłych komórek naskórka ( które w wyniku nagromadzenia zatykają ujścia porów, prowadząc do powstania mikrozaskórników często przeistaczających się w krosty). Trądzik i stres to problemy, które często chodzą ze sobą w parze.
Badania z 2003 roku przeprowadzone z Uniwersytecie Stanford wykazały, że w trakcie trwania egzaminów studenci narzekali na wzrost uczucia wewnętrznego napięcia i … zwiększonej ilości pryszczy. To oznacza, że wysyp trądziku korelował ze wzrostem poziomu stresu.
Napięcie nerwowe powoduje spowolnienie procesów odnowy komórkowej . Nawet jednorazowa sytuacja ekstremalnego wstrząsu psychicznego może znacząco spowolnić regenerację skóry i narazić ją na wzmożone odziaływanie wolnych rodników, które to z kolei niszczą elastynę i kolagen – czyli kluczowe białka dla utrzymania odpowiedniego napięcia jędrności cery.
Co robić?
W trakcie codziennej pielęgnacji należy skupic się na dostarczeniu skórze substancji, które wzmocnią jej naturalną barierę ochronną. Osłabiona tarcza obronna to zielone światło dla wolnych rodników. Przez skórę przenikają szkodliwe substancje, które powodują jej nadwrażliwość, przesuszenie oraz szybsze starzenie się.
Skóra zestresowana to skóra ,,głodna” produktów zawierających lipidy, które zmiekczają, uelastyczniają i wygładzają naskórek oraz substancji silnie natłuszczających, takich jak masło Shea ( naturalne żródło witaminy A i E). Kremy używane na noc powinny zwierać w swoimskładzie substancje wspomagające regenerację komórek skóry, takie jak peptydy, ceramidy czy kwasy tłuszczowe.
Do oczyszczania skóry należy używać delikatnych preparatów, które nie naruszają płaszcza hydrolipidowego. Jeśli posiadasz skórę tłustą czy mieszaną – świetnie sprawdzi się systematyczne stosowanie peelingów usuwających zrogowaciały naskórek oraz pobudzających mikrokrążenie.
Antystresowe kosmetyki powinny mieć w swoim składzie substancje nawilżające, witaminę C oraz makro i mikro elementy.
Witamina C – Superox – CTm pozyskiwana z australijskiej śliwki kakadu, dostarcza przeciwutleniaczy, niezbednych w walce ze starzeniem się skóry. Wykazuje również działanie antyrodnikowe. Stymuluje pro-kolagen I i syntezę kwasu hialuronowego; wygładza zmarszczki oraz rozjaśnia przebarwienia.
Pierwiastki takie jak magnez, mangan, wapń oraz cynk poprawiaja metabolizm komórek, co sprawia, że cera staje sie świeższa i bardziej promienna.
Uśmiech!
Nie bez powodu mówi się, że gdy ktoś jest szczęśliwy – jego skóra promienieje!
Dlatego zachęcamy, by jak najczęściej się uśmiechać! Relaks i pozytywne nastawienie to najlepszy sposób na ograniczenie wpływu stresu na skórę.