Krem BB – skrót oznacza BEAUTY BALMS lub BLEMISH BALMS, czyli balsam upiększający lub balsam ukrywający niedoskonałości.
Jego historia zaczyna się w latach 60-tych w Niemczech, gdzie doktor dermatolog Christine Schrammek, stworzyła maść dla swoich pacjentów po zabiegach kosmetycznych. Produkt ten nie tylko uspokajał i chronił skórę, ale łagodził oraz tuszował pozabiegowe zaczerwienienie skóry. Produkt doskonale nadawał się jako alternatywa podkładu dla podrażnionej zabiegami dermatologicznymi skóry. Dr Schrammek później skomercjalizowała swój produkt i ten szturmem zdobył rynki azjatyckie. Niewykluczone, że krem BB pozostałby po dziś dzień jedną z wielu ciekawostek kosmetycznych, gdyby nie mieszkanki Korei Południowej i Japonii oraz ich zamiłowanie do jasnej, zdrowej cery.
W latach 90. wiele koreańskich i japońskich celebrytek przyznawało, że swoją piękną skórę zawdzięczają właśnie kremom BB, co bez wątpienia wpłynęło na spopularyzowanie kremów korygujących. Sama koncepcja produktu wydawała się idealnie wpasowywać w potrzeby pielęgnacyjne kobiet tego regionu. Azjatki przywiązują ogromną wagę do pielęgnacji skóry i preferują delikatniejszy makijaż niż Europejki. Ponieważ kremy BB jednocześnie nawilżają skórę, chronią ją przed podrażnieniami i promieniami UV oraz ujednolicają jej koloryt, okazały się świetną alternatywą dla podkładów.
Żaden z europejskich i amerykańskich topowych kremów BB nie posiada kluczowego składnika, który do dziś można znaleźć w niektórych BB kremach produkowanych w Azji, a który był głównym składnikiem oryginalnego BB kremu Dr Shrammek. Mowa o kwasie glicyryzynowym.
Lukrecja – sprawczyni całego dobra
Kwas glicyryzynowy – drogocenny składnik pozyskiwany z korzenia lukrecji.
Właściwości i działanie na skórę kwasu glicyryzynowego:
– Jest to związek o wysokim stopniu aktywności i koncentracji, chemicznie stabilny w szerokim zakresie pH i dobrze rozpuszczalny.
– Jest bardzo dobrze tolerowany i łatwo penetruje w głąb skóry, nie powodując skutków ubocznych.
– Posiada silne właściwości łagodzące, przeciwalergiczne, stymulujące układ immunologiczny i przeciwpodrażnieniowe (jest to składnik leków bez recepty w Japonii).
– Łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, swędzenie i działa przeciwobrzękowo zaś przy mało nasilonych zmianach może zastępować środki steroidowe (hydrokortyzon). Hamuje uwalnianie histaminy i reakcje alergiczne.
– Polecany jako środek wspomagający leczenie zmian atopowych skóry, egzemy, dermatozy i łuszczycy.
– Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo.
– Zmniejsza zaczerwienie skóry i wzmacnia naczynka krwionośne.
– Wspomaga regenerację komórkową oraz przyspiesza gojenie ran, drobnych uszkodzeń skóry i wyprysków.
– Wspomaga ochronę anty-UV oraz zmniejsza zaczerwienienie i podrażnienie powodowane poparzeniem promieniowaniem słonecznym UVB.
– Jest skutecznym składnikiem nawilżającym; kwas glicyryzynowy już przy stężeniu 0.1% posiada silne własności wiązania wody w skórze.
– Wspomaga walkę z trądzikiem; działa antybakteryjnie oraz zmniejsza produkcję sebum poprzez hamowanie działania enzymu 5-LOX (5-lipooksygenazy).
– Dzięki własnościom immunostymulującym i antyoksydacyjnym, wzmaga regenerację komórek skóry. Dodatkowo hamuje działanie hialuronidazy, enzymu rozkładającego naturalnykwas hialuronowy w skórze, który odpowiada za jędrność i nawilżenie skóry, dlatego jest polecany także jako składnik przeciwzmarszczkowy.
– Hamuje produkcję PGE2 (prostaglandyny E2), czynnika, który przyczynia się nie tylko do stanów zapalnych skóry, ale również do przemieszczania brązowego barwnika skóry – melaniny. Dzięki temu kwas glicyryzynowy zmniejsza aktywność melanocytów, komórek produkujących brązowy barwnik i tym samym redukuje tworzenie przebarwień skóry. Jest on zaliczany również do składników o charakterze depigmentacyjnym, który wspomaga działanie innych substancji rozjaśniających przebarwienia.
Izabela Malitka