Różne nutraceutyki – suplementy diety, których spożycie przynosi większe korzyści zdrowotne i terapeutyczne, niż te wynikające z normalnej diety, bezspornie mają właściwości zapobiegające starzeniu się skóry. Jednakże w unijnej Europie nie ma dobrego dla naukowego badania tego powszechnie znanego faktu. Robią to Amerykanie, którym świadomość zdrowotną i potrzebę profilaktyki dość brutalnie pomagał przyswoić przez pół wieku tamtejszy system opieki zdrowotnej. Przede wszystkim czynią to Azjaci, gdyż wyrasta to z ich tradycji, w której możni ludzi nie płacili nadwornemu lekarzowi za to, że wyzdrowieją, tylko za to, że nie chorują.
Chcemy pokazać Czytelnikom wnioski z badania naukowców z Uniwersytetu w Bangkoku. Są to nader cenne badania, gdyż przeprowadzone przez uczelnię państwową, nie sponsorowane i nie wskazujące na żadne konkretne produkty. Ich celem było ewentualne potwierdzenie przeciwzmarszczkowego tylko działania doustnych suplementów diety zawierających antyoksydanty, aminokwasy, minerały i witaminy A,C,D i E. w badaniu uczestniczyło 60 kobiet starannie wyselekcjonowanych kobiet w wieku 35-60 lat, które ściśle zobowiązały się nie stosować w okresie eksperymentów żadnych preparatów kosmetycznych i nie korzystać z żadnych zabiegów.
30 kobiet zażywało więc pod kontrolą nie nazwane marką kompleksy suplementów diety, natomiast pozostałe 30 kobiet placebo. I tak dwa razy dziennie przez okres 12 tygodni. Głębokość zmarszczek mierzona była za pomocą urządzeń wykonujących topografię powierzchni skóry i oceniających w sposób ściśle obiektywny ogólny jej stan. Mierzono zarówno głębokość jak i długość zmarszczek. Określano również poziom wysuszenia skóry za pomocą folii zbierającej sebum. Identycznie, jak ocenia się wpływ na skórę kosmetyków.
Głębokość zmarszczek mierzono w 4, 8 oraz 12 tygodniu doświadczenia.
Różnice w poprawie wyglądu skóry zostały określone statystycznie na podstawie testu „t”, natomiast satysfakcję ochotniczek zmierzono poprzez test chi-kwadrat.
Fot. nr 1 Głębokość zmarszczek zmierzona wśród ochotniczek zażywających suplementy diety.
Fotografie przedstawiają:
a) grupę kontrolną, b) 4 tydzień badania, c) 8 tydzień badania, d) 12 tydzień badania.
Fot. nr 2 Głębokość zmarszczek zmierzona wśród ochotniczek zażywających placebo.
Fotografie przedstawiają:
a) grupę kontrolną, b) 4 tydzień badania, c) 8 tydzień badania, d) 12 tydzień badania.
W 12 tygodniu badania głębokość zmarszczek w grupie stosującej suplementy diety uległa zmniejszeniu o 21,2%, natomiast w grupie kontrolnej 1,7%.
Ryc. nr 1 Różnice w głębokości zmarszczek (the depth of wrinkles) w grupie kontrolnej (baseline) oraz w 12 tygodniu (week 12) badania.
Słupek ciemniejszy – grupa kobiet zażywających suplementy (treatment), słupek jaśniejszy – grupa kobiet zażywających placebo.
To kolejny dowód naukowy wskazujący na celowość suplementowania się antyoksydantami, aminokwasami, minerałami oraz witaminami z A, C, D i E – już tylko po to, by poprawić strukturę skóry i wyrównywać zmarszczki.
Jakkolwiek badanie to nie wskazywało na żadne konkretne produkty, to pasuje jak ulał do oferty suplementacyjnej COLWAY:
• Witamina C-olway – mająca opinię jednej z najlepszych w tej grupie towarowej na świecie;
• Colvita – kultowy już kompleks aminokwasowo-algowo-witaminowy
• ColDeKa – czyli ekstrakt z grzybów Shiitake, wzbogacony jeszcze witaminami D, K i a oraz beta glukan – bazowy wręcz suplement dla wzmocnienia immunologii i nie tylko
• Axanta – astaksantyna – substancja tak efektywna w oddziaływaniu prozdrowotnym, że wręcz wyklęta przez lobby farmaceutyczne w Europie. Uznana za najefektywniejszy z „kosmetyków od wewnątrz”. Zestawiona synergicznie z piperyną, która zwielokrotnia przyswajalność astaksantyny, ale także innych karotenów i witamin z grupy B, które uzupełniają skład tego unikalnego preparatu.