Zagubiona na Ocenie Spokojnym, pomiędzy Japonią, a Tajwanem, niewielka wysepka Okinawa, już od ponad 35 lat fascynuje badaczy. To właśnie tu żyje najwięcej stulatków na świecie. Długość życia mieszkańców Okinawy stanowi przedmiot wielu badań.
Analizie poddano: dietę, geny oraz styl życia. Wnioski były zaskakujące, okazało się, że przede wszystkim styl życia odpowiada za długowieczność. Ponadto mieszkańcy tej wyspy rzadziej chorują niż reszta Japończyków. W ich krwi wykryto niższy poziom wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Kobiety łagodnie przechodzą menopauzę, niewiele osób cierpi na demencję.
Jaki jest sekret szczęśliwego i zdrowego życia?
Poznaj klucz do długowieczności.
Sekret tkwi w niskokalorycznej, opartej głównie na roślinach diecie oraz w aktywnym spędzaniu czasu.
Najpopularniejszym powiedzeniem wśród mieszkańców Okinawy jest: Hara hachi bu, które wypowiada się przed lub po jedzeniu, a oznacza: „brzuch pełen w 80 proc.”.
Cała mądrość polega więc na tym, aby nie „zapychać” się do pełna. Dzięki temu Okinawczycy unikają długotrwałego procesu trawienia. Długie trawienie prowadzi do utleniania się komórek, a co za tym idzie starzenia się organizmu.
Sposób serwowania potraw też jest kluczowy. Posiłki podawane są na kilku, mniejszych talerzykach, co sprawia, że Japończycy z zasady spożywają mniej.
Dieta ludzi na Okinawie, mimo że jest niskokaloryczna zawiera dużą ilość składników odżywczych pochodzących z warzyw, alg czy grzybów shitake.
Na wyspie prawie nie pije się mleka i nie je serów. Jednak mieszkańcom Okinawy wcale nie brakuje wapnia. Czerpią oni ten ważny pierwiastek z soi, zielonych alg oraz ryb morskich.
Suplement diety o unikalnym składzie. Zawiera mikronizowane algi, liofilizat trzeciorzędowego kolagenu rybiego oraz naturalną witaminę E (D-alfa-tokoferol) pozyskiwaną z ekologicznych, niemodyfikowanych genetycznie ziaren zbóż.
Podstawą diety okinawskiej jest soja, pełnoziarnisty ryż, słodkie ziemniaki, owoce, warzywa.
LunaCol – jest pierwszym w Europie ogólnodostępnym preparatem, jaki zawiera lunazynę – unikalnie występujące w przyrodzie białko – lunazynę, ekstrahowaną nowatorską metodą z nasion niemodyfikowanej genetycznie soi.
Okinawczycy jedzą co najmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Najpopularniejszą potrawą na Okinawie jest champuru – mieszanka tofu, sezonowych warzyw i gorzkiego melona (goya).
Specyfiką diety mieszkańców Okinawy jest to, że zawiera niezwykle dużo flawonoidów. To najsilniejsze z poznanych dotąd przeciwutleniaczy. Chronią przed atakiem wolnych rodników, pomagając dłużej zachować młodość. Bogate w flawonoidy są: soja, czerwone wino, kakao, nasiona lnu, buraki, aronia, żurawiny, jagody, maliny, czarne porzeczki, jeżyny, truskawki i owoce cytrusowe. Japończycy z Okinawy regularnie spożywają przyprawy takie jak imbir, kurkuma oraz bylica pospolita.
ORACol to istna bomba antyoksydacyjna. Oprócz suchych ekstraktów owoców, warzyw i przypraw o najwyższym indeksie ORAC, w skład suplementu wchodzi glutation i l-cysteina. Zadbano również o wspomaganie organizmu składnikami, które aktywują nasz naturalny mechanizm antyutleniania. Tak skomponowany produkt jest pierwszym na rynku KOMPLEKSOWYM suplementem antyoksydacyjnym, przeciwdziałającym procesom starzenia się organizmu.
Święty spokój
Tuż zaraz za dietą, brak pośpiechu jest jednym z kluczowych sekretów długowieczności Okinawczyków. Tamtejsi mieszkańcy przykładają ogromną wagę do celebracji codziennych rytuałów. Posiłki jedzą spokojnie, nie w „biegu”, dzięki czemu lepiej trawią spożyty pokarm.
PODSUMOWUJĄC:
- Spożywaj różnorodne produkty. Staraj się urozmaicać dietę, dostarczaj organizmowi różnych składników odżywczych.
- Nie przejadaj się.
- Komponuj posiłki wg zasady: dziennie co najmniej 7 rodzajów warzyw i owoców, nasion roślin strączkowych, produktów sojowych (głównie tofu), miso, ziemniaków o nazwie boniaty (odmiana batatów), ryb (około 3 razy w tygodniu), alg.
- Spożywaj codziennie warzywa wg listy: marchew, papryka, kapusta, cebula, czosnek, kiełki soi.
- Jedz owoce cytrusowe, które są źródłem polifenoli.
- Spożywaj pełnoziarnisty ryż i soję.
- Jedz mięso 1-2 razy w tygodniu.
- Ogranicz do minimum spożycie cukru (ewentualnie trzcinowy).
- Zminimalizuj spożycie soli.
- Pij herbatę. Na Okinawie najpopularniejsza jest herbata sanpin, czyli mieszanka herbaty zielonej z kwiatami jaśminu.
Czy dieta i filozofia slow life to sekret długowieczności wg Okinawczyków?
Wszystko na to wskazuje. Niestety, nie wszyscy możemy żyć tak jak mieszkańcy japońskiej wyspy. Brakuje nam czasu, nie dbamy o to, co jemy, jesteśmy pracoholikami. Czy kiedykolwiek zastanowiłeś – aś się, czy jesteś w stanie spowolnić procesy starzenia się?
Uprawiaj sporty, unikaj stresu, dbaj o siebie, starannie komponuj posiłki. Niezwykle ważna jest odpowiednia suplementacja, uzupełniająca braki substancji odżywczych w organizmie.